به گزارش روابط عمومی سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه داستانی و مستند «طلوع پارس»، حمیدرضا عوض ‌دخت، دبیر سومین جشنواره ملی فیلم طلوع پارس امروز، ۸ تیرماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز گفت: سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه و داستانی در ۵ بخش میراث فرهنگی ناملموس، سبک زندگی، فیلم‌ساز شیرازی، بخش آزاد و فیلم‌ساز نوجوان به میزبانی شیراز برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه تنها بخش فیلم‌ساز شیرازی، مختص فیلم‌سازان شیراز است و مابقی بخش‌ها به‌صورت ملی برگزار خواهد شد، افزود: تلاش می‌کنیم تا سال آینده بتوانیم این جشنواره را به‌صورت بین‌المللی برگزار کنیم که البته مقدمات آن را فراهم کرده‌ایم.

عوض دخت با تصریح اینکه این جشنواره از اسفندماه سال گذشته کار خود را آغاز کرد، گفت: با توجه به شرایطی که برای کشور پیش آمد، قاعدتاً این جشنواره نیز مانند سایر جشنواره‌ها باید تعطیل می‌شد اما ما زیرساخت کار را فراهم کردیم و تصمیم بر این شد تا این جشنواره تعطیل نشود بلکه از این فرصت در فضای مجازی استفاده شود لذا اولین رویداد فرهنگی و هنری بودیم که اعلام کردیم تعطیل نمی‌کنیم بلکه در فضای مجازی کار را دنبال می‌کنیم.

دبیر سومین جشنواره ملی فیلم طلوع پارس ادامه داد: تاکنون بیش از ۶۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است که هنرمندان ۲۹ استان در این جشنواره شرکت کردند و مهلت ارسال آثار به این جشنواره تمام شده است البته بنا داریم در هفته آینده ۵ تا ۷ روز سایت جشنواره را مجدداً باز کنیم تا هم افراد بتوانند فیلم‌های ارسالی خود را که دارای کیفیت مناسب نیست اصلاح کنند و یا اینکه افرادی کارهای خود را ارسال کنند.

وی با بیان اینکه یکسری برنامه‌ریزی‌های برای این جشنواره انجام دادیم، برگزاری کارگاه‌های آموزشی فیلم‌سازی را در حاشیه برگزاری این جشنواره از جمله این برنامه‌ریزی‌ها برشمرد و گفت: این کارگاه‌ها به‌صورت رایگان و با حضور بزرگان و اساتید سینمای ایران برای خواهد شد.

عوض دخت ادامه داد: طبق برنامه زمان‌بندی جشنواره بنا بود که این کارگاه‌ها از اردیبهشت‌ماه برگزار شوند اما با توجه به شرایط شیوع کرونا و استقبالی که از جشنواره شد، بنا شد که این کارگاه‌ها بعد از برگزاری امتحانات دانشگاه‌ها یعنی در هفته آخر تیرماه یا هفته اول مردادماه برگزار شود.

دبیر سومین جشنواره ملی فیلم طلوع پارس همچنین بخش دیگر این جشنواره را برگزاری نشست‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف برشمرد و گفت: به خصوص در بخش میراث فرهنگی ناملموس که یک موضوع بسیار مهم و اثرگذار برای همه کشورهاست و دولت‌ها هم موظف به کمک برای پاسداشت این میراث‌ها هستند،‌ این برنامه با حضور اساتید دانشگاه‌ها برگزار خواهد شد.

وی گفت: علاوه بر این ها نشست‌های نقد و بررسی فیلم‌های برگزیده جشنواره نیز بعد از اینکه فرایند جشنواره تمام شد، به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد که این کار را در بستر سایت جشنواره یا سایر بسترها دنبال خواهیم کرد.

عوض دخت بیان کرد: یک بخش ویژه در کنار رویدادهای جشنواره، برگزاری کارگاه‌های انتقال تجربه فیلم‌سازان جوانان موفق است که در آن فیلم‌سازانی که در دوره‌های قبل جشنواره موفق بودند و تجربیاتی کسب کردند، در این کارگاه‌ها تجربیات خود را به‌‌صورت آنلاین در اختیار سایر افراد قرار می‌دهند.  

دبیر سومین جشنواره ملی فیلم طلوع پارس در خصوص اختتامیه جشنواره نیز گفت: با توجه به شرایط کنونی تصمیم بر این شد تا اختتامیه بخش‌های مختلف جشنواره به‌صورت جداگانه و در دوره‌های زمانی متفاوت اجرا شود به‌عنوان مثال مردادماه نخستین اختتامیه یکی از بخش‌های جشنواره برگزار خواهد شد و اگر شرایط اجازه دهد، بخش نهایی جشنواره را به‌صورت حضوری برگزار خواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه این جشنواره توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود، گفت:  تجربه ثابت کرده است بخش دولتی در برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری آن‌چنان موفق نبوده است و این مسئله به دلیل اتلاف وقت و هزینه و رانت‌هایی که در بخش‌های دولتی وجود دارد، بوده است لذا باید به این سمت حرکت کنیم که جشنواره‌های فرهنگی و هنری را به بخش خصوصی، مجموعه‌های مردم نهاد و انجمن‌ها واگذار کنیم.

عوض دخت در عین حال این نکته را یادآور شد که این جشنواره باید استقلال خود را حفظ کند و اصولاً دلیل اینکه جشنواره در دوره‌های گذشته مورد استقبال واقع شد همین مستقل بودن و وابسته نبودن به جایی است.