افخمی: شیراز ظرفیت تبدیل به جریان اصلی فیلم‌سازی را دارد

سومین جشنواره ملی و نخستین دوره بین‌المللی فیلم کوتاه داستانی و مستند طلوع پارس با حضور بزرگان سینمای ایران  در شیراز آ غاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، طی مراسمی سومین جشنواره ملی و نخستین دوره بین‌المللی فیلم کوتاه داستانی و مستند طلوع پارس با حضور بزرگان سینمای ایران عصر پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت در شیراز آغاز به‌کار کرد.  

دبیر جشنواره فیلم کوتاه و مستند طلوع پارس در این مراسم با بیان اینکه امسال برای نخستین بار بخش بین‌الملل به جشنواره فیلم کوتاه داستانی  و مستند طلوع پارس اضافه شده است، گفت: در این دوره با بهره برداری از ظرفیت فضای مجازی با رویکرد تولید محوری و آموزش محوری کارگاه ‌ های آنلاین فیلمسازی برگزار خواهد شد .

حمیدرضا عوض ‌ دخت با اشاره به اینکه سومین دوره از این جشنواره با تغییر رویکرد نسبت به دور ه‌های گ ذشته برگزار می ‌ شود افزود: این جشنواره با سه رویکرد متفاوت که یکی از آنها برگزاری به شکل یکساله است، برگزار می‌شود.

عوض ‌ دخت ادامه داد: برگزاری کارگاه ‌ های آ نلاین آموزش فیلمسازی برای علاقه ‌ مندان از هم اکنون و برگزاری کمپ های تولید فیلم برای فیلم سازها از دیگر ویژگی های این جشنواره است.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره در دو بخش آزاد و و یژه با موضوع سبک ز ندگی ایرانی اسلامی برای گروه‌های سنی نوجوانان، جوانان و به ویژه دانشجویان و هنرمندان برگزار می‌شود.

دبیر سومین جشنواره ملی و نخستین دوره بین‌المللی فیلم کوتاه داستانی و مستند طلوع پارس یادآور شد: در دوره گذشته هنرمندان ۱۸ استان در این جشنواره شرکت و ۲۴۰ اثر در بخش‌های مختلف نظیر فیلم کوتاه داستانی، مستند، انیمیشن، و فیلم‌نامه به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند.

عوض‌دخت به اهمیت هنر و رسانه و تاثیرگذاری آن در جامعه اشاره و اضافه کرد: امیدواریم در این جشنواره با شناسایی استعدادهای برتر هنری و پرورش جوانان عزیز بتوانیم آثار ارزشمند و خوبی را به جامعه ارائه کنیم.

کارگردان و منتقد سینمای ایران نیز در این جشنواره با اشاره به اینکه شیراز ظرفیت تبدیل به جریان اصلی فیلم سازی را دارد گفت: انتظار است در سال آینده با کشف استعداد‌های جوان در شیراز این شهر به پایگاه فیلمسازی حرفه‌ای و یکی از جریان‌های اصلی فیلمسازی ایران پس از تهران تبدیل شود.

بهروز افخمی در مراسم افتتاحیه و رونمایی از پوستر سومین جشنواره ملی و اولین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه داستانی و مستند طلوع پارس با بیان اینکه در حال حاظر فیلمسازی ارزان و امکان نمایش آن بیشتر شده  خاطرنشان کرد: اگر هیجان و شور جوانان شیراز مورد تشویق قرار نگیرد نمی ‌ توان به آثار فاخر و ارزشمند که در عرصه های ملی و بین المللی قابل اکران است ، دست یافت.

افخمی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره علی معلم و با بیان اینکه معلم معتقد بود جشنواره محل خودنمایی نیست بلکه محل شاد کردن مردم و جمع شدن دور هم و لذت بردن از زندگی کوتاه است، تاکید کرد که در جشن حافظ که علی معلم بنیان‌گذار آن بود، صرف‌نظر از باندبازی‌ها و جهت‌گیری‌های سیاسی و تشکیلاتی، هیچ فیلمی نادیده گرفته و متقابلا هیچ فیلمی بیش از حد برجسته نمی‌شد.

این کارگردان سینمای ایران با این تاکید که در جشنواره فجر برخی فیلم‌ها نادیده گرفته شده است، این امر را باعث تنزل جشنواره دانست.

داریوش فرهنگ، بازیگر و فیلمساز نیز با بیان اینکه برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی درشهرستان‌ها مایه امیدواری است گفت: تصور اینکه در شهرستان جشنواره‌ای سینمایی برگزار شود، دور از انتظار است و اینکه جشنواره‌ای به‌صورت بین‌المللی آغاز به کار کند، مایه امیدواری است.

فرهنگ با بیان اینکه نباید از اتفاقات ساده زندگی به راحتی گذشت ، گفت: لازم نیست جوانان علاقه مند حرف های بزرگ بزنند چراکه انسان ‌های بزرگ ساده حرف می زنند .

به گزارش ایسنا جشنواره فیلم طلوع پارس از سال ۱۳۹۳ به میزبانی شیراز برگزار شده است و سومین دوره آن برای نخستین بار به‌صورت بین‌المللی برگزار می‌شود.

در حاشیه این مراسم علاوه بر رونمایی از پوستر  سومین جشنواره ملی و اوئلین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه داستان نویسی و مستند طلوع فارس از استاد رحیم هودی به پاس بیش از ۶۵ سال خدمت در عرصه هنر نمایش قدردانی شد.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟